Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
24.04.2009 14:24 - Film-Opera - la traviata
Автор: nostalgia Категория: Музика   
Прочетен: 1452 Коментари: 0 Гласове:
0

Последна промяна: 25.04.2009 12:57


Film-Opera
Film-Opera
 

A rare form, the film-opera is a film version of a theatrical opera story. In much the same way the popular plays of Shakespeare, Ibsen, and Chekhov were adapted for the screen, so too were the classics of the world of opera, complete with singing tenors, sopranos, and falsettos telling the story through song. Many of the famous singers of the opera, such as Luciano Pavarotti and Placido Domingo, have re-created their performances before the camera to preserve such works as Otello and Georges Bizet"s Carmen. The English director Michael Powell also adapted Tales Of Hoffman for the screen, a blend of opera, ballet, and cinematic effects.

Major Works
image image image
image   image
image Rating image
image Year image
   Title image
image   image
   Director image
image   image 1982 La Traviata   Franco Zeffirelli
image   image 1979 Don Giovanni   Joseph Losey
image   image 1984 Carmen   Francesco Rosi
image   image 1975 The Magic Flute   Ingmar Bergman
image   image 1954 Carmen Jones   Otto Preminger
    image 1948 I Pagliacci   Mario Costa
image   image 1975 Moses and Aaron   Daniиle Huillet
image   image 1954 Boris Godunov   Vera Stroyeva
image   image 1951 The Tales of Hoffmann   Michael Powell
image   image 1982 Parsifal   Hans-Jьrgen Syberberg
image   image 1986 Otello   Franco Zeffirelli
image   image 1995 Madame Butterfly   Frederic Mitterrand
    image 1989 Boris Godounov   Andrzej Zulawski
image   image 1967 Katerina Izmailova   Mikhall Sharpiro
    image 1966 Tsarskaya Nevesta   Vladimir Gorikker
    image 1969 Prince Igor   Roman Tikhomirov
image   image 1951 The Medium   Gian-Carlo Menotti
    image 1987 La Boheme   Luigi Comencini
image   image 1936 Zauber der Boheme   Geza von Bolvary
image   image 1970 Fidelio   Joachim Hess
    image 1961 Fidelio   Walter Felsenstein
    image 1949 Rigoletto   Carmine Gallone
    image 1955 Madame Butterfly   Carmine Gallone
image   image 1954 Aida   Clemente Fracassi
    image 1952 The Merry Wives of Windsor   Julian Amyes
    image 1970 The Marriage of Figaro   Joachim Hess
    image 1964 Yolanta   Vladimir Gorikker
    image 1970 Der Junge Lord   Gustav Rudolf Sellner





     ИСТОРИЯ НА СЪЗДАВАНЕТО

Верди се запознава с  нашумелия роман на Александър Дюма-син още през 1848 г., когато е отпечатан. Още тогава у него се появява мисълта да напише опера върху този сюжет. А когато през 1852 г. композиторът вижда в Париж преработения в драма роман “Дамата с камелиите”, той възлага на редовния си литературен сътрудник Франческо Мария Пиаве да напише либретото. Съдържанието на драмата в либретото е предадено в съкратен вид, променени са имената, дори и заглавието – “Травиата”.
Премиерата на операта се състояла на 6 март 1853 г. във Венеция и е образец в историята на колосалните провали. В едно писмо от 7 март с.г. Верди пише на приятеля си Емануеле Муцио: “Снощи “Травиата” претърпя фиаско. Дали вината е моя или на певците, ще отсъди времето”. Причината за този провал не е нито в музиката, нито в либретото. За съжаление, певците не се оказали на нивото на прекрасната вердиева творба. Но като един мъдър човек Верди дори не търси причините за този провал. Просто той оставя на времето да се произнесе. И времето отсъжда! Скоро операта “Травиата” става най-популярната опера на Верди. Тя се играе във всички театри по света до днес, повече от 150 години след създаването си.
Доказателство за безсмъртността на тази творба са думите, изречени от Александър Дюма-син. След като вижда операта на Верди, писателят възкликва: “След петдесет години никой няма да си спомня моята “Дама с камелиите”, но Верди я обезсмърти”.

Митът за “Травиата” (“падналата” жена, “безпътната”) е мит за красивото, обречено същество, което се влюбва и се отказва от луксозния си живот, а след това жертва и любовта си, за да спаси “фамилната чест” на любимия си.
Болното тяло и болният обществен порядък?! Риск!?
Страдаме за тази, която може да пожертва дори краткия си миг на щастие! Не става дума за оперно-романтично възмездяване на една култизанка, а за човешката съдба на белязаната от смъртта.
Склонен съм да попитам, ако тръгнем по линията на развенчаването на мита, способна ли е Виолета да се отрече от света на Дюфол и Флора, дори ако истински е увлечена по Алфред и дали пък неговата любов действително е толкова идеалистична? В такъв случай стрелите се отправят още по-навътре в язвите на обществото. И с нищо не се намалява стойността, тъй като вътрешният конфликт става огромен, не печеливш, нищо повече от една самоизмама!
“Травиата” звучи като сценична балада или като любовна поема.
А не е ли тази любовна поема самоизмама! Нека е самоизмама, но красива, която ни прави добри и великодушни! Готови на саможертва!
Това е романтиката на Верди, романтика, която и днес ни прави съпричастни към “драмата на душата”.
Социалният смисъл – обществото, на чиято съвест тежи съдбата на “дерайлиралата”.
Оптимизмът – наред с трагичните кулминации. Верди съумява да създаде контрастни, пълни с въздействие епизоди на страстна радост от живота!
Дали La Traviata е била създадена по един образец, по един модел, който наистина е живял е по-малко важно, отколкото художествения факт, че Верди е дал образ на една “Травиата”, която наистина съществува, наистина живее – чрез силата на неговата музика!
Две са образните сфери: светът на баловете, на кристалите, примамлив с фалшивия си блясък и шумна веселба…и интимният свят на любовта, спокоен пристан и последно убежище, избрано от охтичавата, за да живее и умре!…
Парадоксална поезия? Да можеш да избягаш от себе си, за да намериш себе си!?…Животът е миг, истинско щастие – още по-кратък миг, но миг, който ни прави по-добри. (Тезата е на Верди – “Любовта прави хората по-възвишени”)
Укорът и присъдата са, когато видим и този “малък свят” разрушен, разпродаден, едно легло, един стол, останалите вещи по пода…
Краят на едно “безумие”!?
   

   


       




Гласувай:
0



Няма коментари
Вашето мнение
За да оставите коментар, моля влезте с вашето потребителско име и парола.
Търсене

За този блог
Автор: nostalgia
Категория: Музика
Прочетен: 673790
Постинги: 149
Коментари: 269
Гласове: 4552